شبکه چیست؟

تصویر:  شبکه چیست؟

تعریف شبکه بسیار ساده است . هنگامی یک شبکه ایجاد می شود که شما دو یا چند کامپیوتر یا میزبان (Host) را به یکدیگر متصل کنید به نحوی که قادر به برقراری ارتباط و اشتراک منابع با یکدیگر باشند. اینجا کمی نیاز به دقت دارد. گفتیم به نحوی که قادر به انجام دو کار باشند:
- برقراری ارتباط
- اشتراک منابع

آشنایی با تجهیزات شبکه

تصویر: تجهیزات شبکه

تجهیزات شبکه به مجموعه‌ای از ابزار و وسایلی گفته می‌شود که برای راه اندازی یک شبکه رایانه‌ای نیاز است. برای ساختن یک شبکه ی کامپیوتری شما به گروهی از تجهیزات از جمله سخت افزارهای زیر احتیاج دارید. تجهیزات شبکه مورد نیاز به 2 دسته زیر تقسیم بندی می شود:
- تجهیزات غیر فعال شبکه (پسیو)
- تجهیزات فعال شبکه (اکتیو)

روتر چیست و چگونه کار می کند؟

تصویر: روتر چیست؟

روتر یکی از دستگاه های شبکه ای مهم و حیاتی است که از آن در شبکه های LAN و WAN استفاده می گردد. روترها تاکنون در مدل های متفاوت و با معماری مختلف طراحی، تولید و عرضه شده اند . استفاده از روترها در شبکه به امری متداول تبدیل شده است. یکی از دلایل مهم گسترش استفاده از روتر، ضرورت اتصال یک شبکه به چندین شبکه دیگر (اینترنت و یا سایر سایت ها ی از راه دور) در عصر حاضر است .

کابل شبکه چیست؟

تصویر: کابل شبکه چیست؟

امروزه از کابل های مختلفی در شبکه ها استفاده می گردد. نوع و سيستم کابل کشی استفاده شده در يک شبکه بسيار حائز اهميت است. در صورتی که قصد داشتن شبکه ای را داريم که دارای حداقل مشکلات باشد، می بايست از يک سيستم کابلينگ مناسب، استفاده گردد. در زمان طراحی يک شبکه می بايست با رعايت مجموعه قوانين موجود در خصوص سيستم کابلينگ، شبکه ای با حداقل مشکلات را طراحی نمود.


ویدئوهای برگزیده
تصاویر برگزیده